Skip to main content

אל: בית הספר ללימודי סביבה באוניברסיטה העברית

לא לשתף פעולה עם כיבוס הנישול! resist greenwashing

עדכון 26.7.2018: העצומה הועברה לרקטור האוניברסיטה ולראשי ביה"ס לסביבה והופצה ברשתות חברתיות רבות, וגופים שונים חברו אלינו בכך, כמו האקדמיה לשוויון. כתבה של צפריר רינת ב"הארץ" אתמול דנה בכנס זה, שמקדם סיפוח ושלטון צבאי באיצטלה של סביבה ותחת חסות כנפי האקדמיה והעלתה נתונים חשובים.לכתבה: https://www.haaretz.co.il/news/science/zafrir/.premium-1.6314550?utm_source=App_Share&utm_medium=Android_Native&utm_campaign=Share

בתוך הסגל האקדמי התעורר דיון בנושא, שגם הגיע לראשי האוניברסיטה ולמארגני הכנס (בי"ס כפר עציון, החברה להגנת הטבע) והעביר מסר שגרינוושינג לא מקובל על כולם פה.

פעילים שלנו נכחו בכנס, שאלו שאלות נוקבות, וגם תיעדו את מהלך הכנס בטוויטר:
https://mobile.twitter.com/grapesofwhat/status/1022371064029110272?s=12

בנירמול וקידום החזון המתנחלי שותפים גם גופי הממסד העוסקים ב"איכות סביבה". דיון או ביקורת ציבוריים על זה באקדמיה, בקהילה הסביבתית ובחברה בכלל, הם לא דבר מובן מאליו. בזכות הפעילות הזו ובמידה רבה בזכותכן/ם – הושם זרקור על השימוש ב"איכות סביבה" כשם קוד לפשעי הנישול וגזילת אדמות , והרבה אנשים נתנו את דעתם, חלקם אולי לראשונה, על הנושא הזה ועל הבעייתיות של "נייטרליות" שקרית סביבו. הפעם הנירמול לא עבר בקול דממה דקה, שבדרך כלל היא זו שמאפשרת אותו - וזו הצלחה שמסמנת לנו את החשיבות של אקטים כאלה, בדיון עם מי שסביבנו, למידה, היכרות עם השטח, הצפה של השאלות בלי לוותר.

מי שמעוניין/ת בהמשך עשייה או למידה סביב הנושא, אנא צרו קשר.

הצטרפו עכשיו לקריאה לאוניברסיטה העברית לא לתת במה לנישול והפקעה נרחבת של אדמות פלסטיניות תחת הכותרת של "איכות סביבה"!
Join us in calling the Hebrew U to refuse to be a fig leaf for the crimes of occupation!

למה זה חשוב?

ביום חמישי זה, 26.7.18, יתקיים כנס לקידום החזון המתנחלי באוניברסיטה העברית, עם אנשי "עד כאן", הצבא ומינהל אזרחי - תחת הכותרת של "איכות סביבה."

בכנס "איכות סביבה ושמירת טבע חוצי גבולות" גלעד אך מ"עד כאן" יציג דו"ח על "חציבה פיראטית" ביו"ש, שמתמקד בהפללת פלסטינים ומתעלם מההשתלטות הלא-חוקית של ההתנחלויות על משאבי הטבע בגדה. המינהל האזרחי, שמונע מפלסטינים להשתמש באופן "לא פיראטי" במשאבים שלהם-עצמם, גם הוא משתתף בכנס. ראש מועצה אזורית בקעת הירדן דוד אלחיאני, שאהדתו הפעילה למאחזים לא חוקיים על אדמות פלסטיניות בבקעה אינה בגדר סוד, יישא דברים; בכנס תוצג לראשונה תכנית להפיכת אזור נהר הירדן הדרומי לשמורת טבע –תוך הפקעה נרחבת של אדמות פלסטיניות.

זהו סימן מסוכן נוסף לנירמול של שיח ההתפשטות ושל נישול תושבי הגדה והבקעה הפלסטיניים. משתתפי הכנס ושותפיהם מייצגים את המנגנונים המונעים מהפלסטינים את היכולת לפתח תשתיות ראויות לטיפול במפגעי סביבה כמו גם את הגישה לזכויות בסיסיות ועצם הקיום בכבוד על אדמתם.

הכנס מנשל אותם גם מהשיח עצמו, שם על הבמה את השולטים בכוח הזרוע כברי-סמכא תוך השתקת האלימות היומיומית שבמציאות ה"סביבתית". הוא מצייר חזון פסטורלי של ארץ ישראל אקולוגית-יהודית ונקייה מפלסטינים ומיפגעיהם. בעוד שבאופן מובהק ואף גלוי זהו כנס מתנחלי ובעל אג'נדה מתנחלית, הוא מתקיים תחת כנפי בית הספר ללימודי סביבה באוניברסיטה. הכיבוס הזה הוא נורת אזהרה לתומכי זכויות אדם, פעילי סולידריות ולפעילי סביבה גם יחד.

זה הזמן לחשוף את מנגנוני הכיבוס ולהעלות אותם לדיון ציבורי !

אנחנו קוראים לאוניברסיטה העברית לזכור את תפקידה כמוסד בעל אחריות אקדמית וציבורית, ולא לתת במה "סביבתית" לפוליטיקאים שרוצים להשתמש בה לצרכי נישול במסווה של אקולוגיה.

הפיצו את קיום הכנס ואת העצומה ברשתות החברתית וקיראו לאחרים/ות להצטרף למחאה.

לעוד מידע:
תכניית הכנס: https://yedvab.wixsite.com/kenes/blank-1

איך היא תועבר

דוא"ל

עדכונים

2018-07-23 22:13:55 +0300

הגעתם ל-100 חתימות

2018-07-23 19:09:24 +0300

הגעתם ל-50 חתימות

2018-07-23 18:04:57 +0300

הגעתם ל-25 חתימות

2018-07-23 15:08:43 +0300

הגעתם ל-10 חתימות